Jak działają koła zębate modułowe z piastą?

Opublikowano:
Jak działają koła zębate modułowe z piastą?

W większości maszyn i urządzeń niezbędne jest zapewnienie możliwości dostarczania napędu do poszczególnych elementów roboczych. W przypadku pracy z dużymi obciążeniami oraz wysokimi prędkościami obrotowymi do przekazywania ruchu obrotowego wykorzystuje się przekładnie mechaniczne, w których funkcjonują współdziałające ze sobą pary kinematyczne przenoszące moment obrotowy z elementu napędzającego na napędzany. W tym celu stosuje się układy składające się z kół zębatych, jeżeli chodzi o rotację albo koło zębate i listwę zębatą określaną także jako zębatka. Ponieważ dobór komponentów tego rodzaju wymaga dobrego ich dopasowania do specyfiki danego zastosowania, powszechnie używane są koła zębate modułowe. Przekonajmy się, czym jest moduł koła zębatego i sprawdźmy, dlaczego będzie tak istotny.

Czym jest moduł koła zębatego?

Moduł koła zębatego to wartość pozwalającą na wyliczenie wymiarów potrzebnego w danym układzie mechanicznym elementu. Wielkość ta jest wystandaryzowana i wynika z zależności geometrycznych między poszczególnymi częściami składowymi koła. Moduł będzie więc ilorazem liczby π oraz podziałki danego koła zębatego. Jest to odległość mierzona między dwoma jednoimiennymi punktami dwóch kolejnych zębów koła, która została zmierzona po łuku średnicy podziałowej oddzielającej od siebie głowę i stopę każdego z zębów. Należy pamiętać, że wysokość głowy zęba odpowiada wielkości modułu koła zębatego, podczas gdy stopa zęba to 1,25 wartości modułu koła zębatego.

Dlaczego moduł kół zębatych jest ważny?

Zastosowane w konkretnej przekładni koła zębate muszą ze sobą współpracować, konieczne będzie więc dopasowanie do siebie ich charakterystyki. Warto jednak pamiętać, że dla uzyskania odpowiedniego przełożenia wykorzystuje się koła o rozmaitej średnicy, a co za tym idzie liczbie zębów. By mimo tego tworzyły one prawidłowo działający układ, należy dostosowywać je tak, by ich moduły były zgodne. Korzystanie ze znormalizowanych elementów będzie też ułatwiało projektowanie urządzeń oraz wykonywanie samych kół, ponieważ da się tu stosować ujednolicone narzędzia.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło