Gdzie mają zastosowanie koła zębate łańcuchowe?

W większości maszyn, urządzeń oraz pojazdów niezbędne okazuje się zastosowanie odpowiedniego systemu przekazywania napędu, pozwalającego na obsługę wszelkiego rodzaju elementów ruchomych. Jednym z rozwiązań, które cieszą się największą popularnością, jest montaż właściwie dobranej przekładni cięgnowej. Poza szeroko używanymi układami z paskami klinowymi lub uzębionymi konstruktorzy chętnie sięgają również po systemy z łańcuchami napędowymi. Wymagają one jednak również zastosowania prawidłowo dobranych kół zębatych łańcuchowych, które będą w stanie przekazywać energię za sprawą zamiany ruchu obrotowego w liniowy, a następnie ponownym przekształceniu na rotację. Przyjrzyjmy się bliżej działaniu takich urządzeń i sprawdźmy, gdzie są używane.
Co powinno się wiedzieć o pracy przekładni łańcuchowej?
Przekładnia łańcuchowa to układ składający się z przynajmniej dwóch kół zębatych – napędowego i napędzanego osadzanych na wałach służących do dostarczania i odbierania momentu obrotowego – a także łańcucha, który najczęściej ma budowę rolkową. Przekazywanie rotacji wiąże się z wywieraniem mechanicznego nacisku przez koło zębate na kolejne ogniwa łańcucha, a następnie na zjawisko odwrotne, a więc wywieranie wpływu przez rolki na uzębienie koła napędzanego. Kluczowe dla działania systemu jest odpowiednie napięcie łańcucha oraz zachowanie osiowości.
Gdzie używa się przekładni łańcuchowych i dlaczego?
Przekładnie łańcuchowe trafiają do wielu maszyn, urządzeń i pojazdów. Można je spotkać w m.in. w tak odległych od siebie pod względem konstrukcji i budowy zastosowaniach jak taśmociągi przemysłowe, wózki widłowe, maszyny rolnicze, a zwłaszcza kombajny i belarki czy wreszcie rowery, motorowery oraz motocykle z silnikami spalinowymi. Ich zaletą jest możliwość przekazywania dużych prędkości obrotowych i wysokich momentów obrotowych, a także znaczna trwałość i wytrzymałość na przeciążenia. Plusem okaże się też niewielka masa i małe rozmiary oraz prosta wymiana cięgna.